Jak vybrat příslušenství k holicím strojku?

Oholte se vždy hladce a bez podráždění.

náhradní hlavice

Příslušenství k holicím strojkům vám pomůže dosáhnout dokonale hladkého a pohodlného oholení nebo prodloužit životnost strojku. Stačí jen zvolit to správné.

Na co se zaměřit

Typů příslušenství k holicím strojkům existuje celá řada. Proto je potřeba nejprve zvolit správnou kategorii. Pokud už váš strojek neholí dobře, pak dle typu hledejte náhradní holicí hlavy, břity, planžety, frézky nebo žiletky. Zhoršení vlastností může být také důsledkem špatného čištění nebo vyschnutí zvlhčovacího proužku. Tehdy vás budou zajímat buď náplně do čisticích stanic, nebo mazací oleje. K pohodlnému oholení pomáhá i dobře rozetřená pěna, se kterou vám pomohou štětky na holení. Jestliže potřebujete chránit svůj strojek během přepravy, budou vás zajímat pouzdra, stejně tak se vám k cestování mohou hodit dodatečné nabíjecí adaptéry. Specifickou kategorii poté představují náhradní žárovky pro dámské IPL epilátory.

Některé typy příslušenství jsou kompatibilní jen s určitými holicími strojky. Týká se to především náhradních hlavic, břitů, planžetek a frézek, které obvykle bývají určeny pro konkrétní model strojku. U těch mechanických žiletkových obvykle náhradní hlavice naleznete pod stejným názvem, jenž nese i samotný strojek. U elektrických strojků je ovšem někdy potřeba pro ověření kompatibility pročíst manuál nebo popis produktu u náhradních planžetek či frézek. Stejně tak je potřeba se na kompatibilitu zaměřit i u nabíjecích adaptérů, čisticích stanic a pouzder určených ke konkrétnímu typu strojku.

Ceny příslušenství k holicím strojkům se pohybují od řádu desetikorun až po tisícovky. V každé z kategorií se cenová hladina pohybuje jinde. Platí ale, že ceny příslušenství, zejména pak náhradních nástavců, je na místě ověřit ještě před nákupem samotného strojku. Někteří výrobci vám jej mohou nabídnout levněji, svůj zisk si ale pojistí dražším příslušenstvím. Například u holicích hlav a břitů také obvykle platí, že při nákupu většího množství je cena za jednotku nižší.

štětka na holení

Typy příslušenství

Holicí hlavice a břity

U ručních holicích strojků je třeba pravidelně měnit hlavice či břity. K jejich ztupení dochází obvykle v řádu týdnů až měsíců v závislosti na kvalitě materiálu a četnosti holení. Výrobci výdrž většinou uvádí v popisku, a to v podobě počtu oholení. Setkat se můžete s čepelemi pouze z nerezové oceli, případně ještě doplněné o titanovou vrstvu, která prodlužuje životnost i odolnost proti korozi. Zaměřte se také na počet hlavic/břitů v balení, obvykle platí, že čím větší je množství, tím nižší je jednotková cena.

Planžety a frézky

Výměna planžet či frézek u elektrických holicích strojků bývá výrazně méně častá, jejich životnost se pohybuje mezi jedním až dvěma roky. Proto jsou oproti holicím hlavicím dražší a prodávají se obvykle po jednom kusu. Jako materiál se využívá nerezová ocel, eventuálně doplněná o titanovou vrstvu. Ta chrání čepele před ztupením a korozí, proto vydrží o něco déle.

Žiletky

Běžně jsou na trhu k dostání také žiletky klasického formátu z nerezové oceli, které se využívají už celá desetiletí s klasickými strojky typu „bagr“. Jsou ze všech typů nástavců nejlevnější, jejich výdrž se však počítá v jednotkách oholení. Výrobci ji někdy uvádí v popiscích, případně je potřeba dohledat konkrétní zkušenosti uživatelů. Opět platí, že při nákupu více kusů vyjdou jednotlivé žiletky levněji, malá balení jsou však užitečná pro zjištění, jaký model vám nejvíce vyhovuje.

Náplně do čisticích stanic

Pro správnou funkci čisticí stanice na holicí strojek je třeba pravidelně měnit čisticí náplň, která se stará o dezinfekci i čistotu povrchu. Při jejím nákupu se zaměřte na objem, od nějž se odvíjí i životnost náplně. Ten se obvykle pohybuje v rozmezí 150–300 ml, závisí ale samozřejmě i na tom, kolik gelu na jedno čištění využije samotná stanice. Proto výrobci často kromě objemu uvádí i přibližný počet čištění.  Setkat se můžete také s aromatizovanými náplněmi pro zpříjemnění holení. 

Pouzdra

Pouzdra mohou být určená buď pro konkrétní typ strojku, nebo univerzální. V prvním případě je potřeba ověřit, jestli typ strojku pouzdru odpovídá, ve druhém je pak nutné porovnat jejich rozměry, aby se strojek do pouzdra vešel. Lepší ochranu poskytuje první typ, jelikož strojek v něm bývá pevně uchycen.

Štětky na holení

Používají se k rozdělávání a rovnoměrnému nanášení holicí pěny na pokožku. Oholení je tak po použití štětky o něco pohodlnější a méně dráždivé. Nejluxusnější štětky se vyrábí z velmi jemných jezevčích štětin, jsou ale poměrně drahé. Dostupnější jsou štětky z tvrdších kančích štětin, nejlevněji pak zakoupíte ty se syntetickými štětinami. I ty přitom mohou být kvalitativně srovnatelné s přírodními alternativami.

Mazací oleje

Kvalitní oleje pro holicí strojky dokážu zlepšit jejich provozní vlastnosti, snížit zahřívání a prodloužit jejich životnost. Dávkuje se po kapkách, tudíž i 5ml lahvička může při každotýdenní aplikaci vydržet i několik měsíců.

Adaptéry

Náhradní nabíjecí adaptér nepřijde vhod jen v případě, když ztratíte ten původní. Oceníte jej také, pokud často cestujete, protože si jeden budete moct nechávat v zavazadle a druhý doma v koupelně. Vyhnete se tak scénářům, kdy se na služební cestě nemůžete kvůli zapomenuté nabíječce oholit. U adaptéru je vždy potřeba ověřit kompatibilitu s daným strojkem, většina výrobců však používá maximálně několik typů připojení napříč svou modelovou řadou. 

Náhradní žárovky pro IPL

I u laserových epilačních strojků dochází po čase ke zhoršení vlastností, a to kvůli snížené intenzitě světla z výchozí lampy. Výrobci běžně prodávají lampy náhradní, je ovšem vždy potřeba ověřit kompatibilitu s daným epilátorem, k čemuž vám pomůže manuál nebo popis produktu u náhradní lampy.

olej na holicí strojky

Údržba a výměna holicích hlav, planžet, frézek a žiletek

Pro co nejdelší výdrž čepelí platí u všech typů holicích mechanismů stejná zásada – po každém holení je třeba řádně je očistit. Konkrétní životnost se pak odvíjí od četnosti používání i typu mechanismu. Jednorázové žiletky obvykle vydrží okolo 5–10 oholení, holicí hlavy u mechanických strojků se pak mění zhruba po 1–3 měsících. Nejdéle vydrží planžety a frézky u elektrických holicích strojků, které se nahrazují přibližně po jednom až dvou letech používání. Že je čas na výměnu, poznáte podle toho, že při holení se strojek zadrhává, vynechává chlupy a dráždí pokožku. U jednorázových či mechanických strojků je nahrazení potřeba také tehdy, pokud vyschne nebo se odlepí zvlhčovací páska.